عید آن سال ها

چند سال پیش یکی از برنامه های ثابت و بسیار مهم ما رفتن به منزل عمه جان جهت امر خطیر عید دیدنی بود که معمولا در روز دوم فروردین صورت می گرفت. از اونجایی که شوهر عمه جان بسیار مقرراتی و سختگیر بود، باید زمانی رو انتخاب می کردیم که نه به خواب صبحگاهی و صبحانه خوردنشون بخوره، نه حدود ظهر و زمان نهار باشه، تداخلی با استراحت بعد از ظهر  نداشته و از طرف دیگه قبل از غروب آفتاب باشه. بهترین ساعت که از هیچ نظر مشکلی نداشت حدود 5 بعد از ظهر بود.

بعد از تماس تلفنی و اعلام ساعت 5 راه می افتادیم، درحالیکه می دونستیم  شوهر عمه انتظار داره ما راس ساعت 5 زنگ در خونه شون رو بزنیم. خودش هم همیشه همینطور دقیق بود و حاشیه خطاش به 5 دقیقه هم نمی رسید.

ما به جز ایام عید رفت و آمد چندانی به منزل عمه جان که بسیار هم به ما دور بود نداشتیم. بی استعدادی ذاتی پدرم ( که به من هم به ارث رسیده) در پیدا کردن مسیر موجب می شد که هر سال یک خیابان رو اشتباه بریم و به کل سر از نقطه دیگه ای از تهران دربیاریم. و در نتیجه ما هر سال با یک ساعت تاخیر به منزل عمه جان می رسیدیم! و مجبور بودیم که برای توجیه وقت نشناسی مون یک عذر عجیب و غریب بتراشیم. " ما به ساعت قدیم اومدیم!" مطمئنم که شوهر عمه هیچ وقت حرف ما رو باور نمی کرد. (البته برای خود عمه جان این چیزا مهم نبود)

یکی از مشکلات اساسی من مقابله با پذیرایی های بی امان عمه جان بود!

در اون سالها (دهه هفتاد و قبل از اون) استفاده از میوه های خارجی و هورمونی که ابعاد بزرگتری نسبت به همتایان ایرانی خودشون دارند چندان مرسوم نبود. اما نمی دونم که شوهر عمه چه طور و از کجا سیب و پرتقال در سایز طالبی تهیه می کرد! از اون طرف هم عمه جان به شدت اصرار می کرد که باید از این میوه ها بخوری و تعارف و میل ندارم و صرف شد اصلا پاسخ های قابل قبولی نبودند و در نهایت مجبور می شدم که با یک کارد میوه خوری کند به مصاف یک پرتقال پوست کلفت برم!

ظرف شیرینی خوری عمه جان که واقعا در نوع خودش بی نظیر بود و به نظرم سازنده ظرف مورد نظر از طرح لوستر و شاید هم چلچراغ الهام گرفته بود. یک کاسه گود در وسط بود که دسته ظرف هم به اون متصل بود. از این کاسه بزرگ حدودا 10 شاخه منشعب می شد که به سر هر کدوم از اون ها یک کاسه کوچک نصب شده بود. عمه جان در هر کدوم از کاسه ها یک نوع شیرینی می گذاشت ( یعنی 11 مدل شیرینی برای پذیرایی وجود داشت). وقتی ظرف مورد نظر رو برای پذیرایی می آوردن، مصیبت شروع می شد. از اولین کاسه که شیرینی بر می داشتی، ظرف 36 درجه می چرخید و کاسه دیگه ای پیش رو قرار می گرفت. حالا اگر بگی که ممنون، کافیه، میل ندارم... عمه جان با اصرار می گفت: نه! این یکی خیلی خوشمزه است. با بقیه فرق داره، باید بخوری... و این دیالوگ 11 بار تکرار می شد!

شیرین ترین لحظه زمانی بود که می خواستیم بریم. عمه جان سریع می پرید توی اتاق و با پاکت عیدی بر می گشت که مبلغ اون همیشه خیلی بیشتر از عیدی دریافتی از سایر اقوام بود.

8 سال پیش عمه جان مهربانم فوت کرد و ماجراهای گم کردن راه و سیب و پرتقال های غول پیکر و ظرف شیرینی خوری عجیب و غریب به خاطره ها پیوست. اگر دوست داشتید فاتحه ای بخونید ...

/ 9 نظر / 4 بازدید
خرمگس خان

اول اينكه دمت گرم واسه اين همه سال نوشتنت دوم اينكه برم بخونم وبتو

خرمگس خان

متاسفانه ما چندساله هيچ عيد ديدني نداريم چون كه مادرم نيست ديگه در كل يادش بخير زنده شد بضي چيزا

مژگان

حالا دلت میخواست همچنان عمرش به این دنیا بود وتو هم همونجوری عید دیدنی می رفتی ...روحش شاد

میترا

خدا رحمتشون کنه چقدر غم انگیز تموم شد

برباد

خدا رحمتش کنه. دیگه یواش یواش داری به جایی میرسی که بعصی آدمایی که از نزدیک میشناختی دیگه نباشن.

هشت الهفت

رحم الله من يقرا الفاتحه مع الصلوات[فرشته]

ساسا

بقای عمر بازماندگان شما هم حق آب و گل داری تو پرشین بلاگ. آفرین براین ممارست

آميتريس

سلام خدايش بيامرزد .... اما خوشحال باش كه خاطره اي خوش از او به يادگار داري ، و من با داشتن 5 عمه ، هيچ محبتي ازشان در ذهنم ندارم.... همينكه اين چنين محبتش را به شما نشان ميداد دنياي از خاطره است ، پس يادش گرامي ...

نرگس

سلام غزاله جان. خدا عمه شما رو بیامرزه. خاطره قشنگی بود.