زندگی شاید همین باشد

این مقطع از زندگی ام را دوست ندارم. کسل کننده و حوصله سر بر است و هیچ شباهتی به رویاهای شکوهمند چند سال پیشم ندارد. من آدمی هستم که با دستاوردهای بزرگ و موفقیت های چشم گیر راضی می شوم اما شرایط برایم به گونه ای پیش رفت که با وجود تلاش فراوان به جایگاهی که می خواستم - هنوز- نرسیدم.

تصمیم های غلط، پیش بینی های نادرست از وضعیت آینده، نا امید شدن ها و دست از کار کشیدن های بی موقع، وابسته بودن به حمایت دیگران که معمولا به اندازه کافی یا به شکل درست وجود نداشت و ... در خیلی از موقعیت ها من را از موفقیت دور انداختند. دیروز داشتم به این فکر می کردم که کاش می توانستم به گذشته برگردم و اصلاحاتی در روند کار خودم انجام دهم. از خودم پرسیدم اگر چنین کاری امکان پذیر بود به چند سال قبل بر می گشتی؟ یک سال؟ سه سال؟ پنج سال؟ ده سال؟

به مقاطع مختلف زندگی ام فکر کردم. در هر مقطعی از عمرم هم از بعضی موقعیت ها خوب استفاده کردم و برخی را هم به گند کشیدم! شاید این ماهیت زندگی باشد و شاید هر کسی موقعیت های ریز و درشت زیادی را از دست داده و حسرت به دل مانده باشد.

شاید هم من انتظار بی جایی دارم که مثلا 18 سالگی را با بصیرت 28 سالگی ام زندگی کنم! آن وقت دیگر اسم آن 18 سالگی نیست، 20 سالگی نیست، 25 سالگی نیست. واقعیت این است که در هر دوره ای طرز فکری داشتم که معتقد بودم به شدت درست است و با گذر زمان بعضی از آن ها غلط از آب در می آمد.

به هر حال زندگی سه ویژگی دارد: اول این که به شدت نا عادل است، دو دو تا همیشه چهار تا نمی شود، بعضی وقت ها می شود پنج یا یک یا ارقام دیگر! مخصوصا در موقعیت جغرافیایی فعلی ما احتمال به دست آمدن جواب های متفاوت خیلی بیشتر است!

دومین ویژگی این است زندگی مانند نقاشی بدون استفاده از پاک کن است. هیچ وقت نمی شود اثر اشتباهات گذشته را پاک کرد. مگر این که روی آن ها طرحی تازه کشید.

سومین ویژگی آن است که معمولا همیشه آدم ها حسرت گذشته را می خورند. این گذشته از دیروز شروع شده و تا سال ها قبل ادامه می یابد. غافل از اینکه امروز ما فردا به دیروزی تبدیل می شود که حسرتش را می خوریم!

پس بهتر است سعی کنم از این جا به بعد  را درست و حسابی زندگی کنم، تلاش کنم و نا امید نشوم و از گذشته ام درس بگیرم. شاید این طوری حس رضایت بیشتری به دست بیاورم.

ویرایش آخر شبی! : زندگی یک ویژگی دیگر هم دارد. مثل آش کشک خاله است که در هر صورت به پای آدم حساب می شود. یعنی چه با بد قلقی ها و رو دست زدن ها و توی کاسه گذاشتن هایش بسازی و سعی کنی خودت را با شرایط جدید مطابقت بدهی و چه یک گوشه بنشینی و زانوی غم بغل بگیری و چه خود زنی کنی، زندگی همینی هست که هست! پس چه بهتر که حداقل واکنش مناسب داشته باشیم تا بازنده همیشگی بازی های نا عادلانه اش نباشیم.

/ 4 نظر / 4 بازدید
بانوی فروردین

غصّه نخور غزاله...زندگی‌ کلا سخته...فقط نوع سختی‌هاش عوض می‌شه.الان که عکسهای محل کار ۵-۶ سال پیشمو نگاه می‌کردم به خودم میگم اون موقع دلم می‌خواست بیام اینجا...نمیگم اینجا خوب نیست...چرا خوب...و مهمتر از اون شاید اونجا خیلی‌ سختی‌ها بود که تحملش سخت بود.اما الان دلم بدجور هوای همون روزا رو کرده...دلم بدجور گرفته.انگار آدمیزاد هیچوقت خوشحال نیست...

ساسا

خیلی قشنگ نوشتیا! خیلی سخت نگیر همین که اینا دغدغته یعنی روح بزرگ و پیشرفته ای داری. همینه که باعث میشه یه وقتا خودتو تنبیه کنی. با خودت مهربون باش چون زندگی بجور نامهرونه.

someone

واقعا عالی بود بازم میگم جانا سخن از زبان ما میگویی یک لحظه احساس کردم خودم نوشتم اینا رو چقدر ما دهه شصتی ها شبیه همیم

someone

واقعا عالی بود بازم میگم جانا سخن از زبان ما میگویی یک لحظه احساس کردم خودم نوشتم اینا رو چقدر ما دهه شصتی ها شبیه همیم