شم اقتصادی

* توی دفتر غلغله ای برپاست. همکارم می گه شرکت ایران خودرو محصولاتش رو پیش فروش می کنه و با توجه به افزایش قیمتها، اگه الان از ماشینهاش بخریم تا یک ماه دیگه که زمان تحویله احتمالا یک میلیون تومن سود می کنیم. ظاهرا مردم هم ریختن و هرچی ماشین بوده پیش خرید کردن. رئیسمون با کلی زنگ زدن به این ور و اون ور و کارت به کارت کردن و البته شراکت با همین همکارمون، بالاخره موفق می شه از این فرصت طلایی (!) بهره مند بشه و  18 میلیون تومن جور کنه برای پیش خرید پژو.

به همکارم می گم: شما چرا گول می خورید. ایران خودرو اول شایعه میکنه که قراره ماشین بازهم گرون بشه. بعدش هول و ولای پیش فروش رو می ندازه به جون مردم تا محصولاتش رو سریعتر بفروشه. همکارم در جواب می گه: من به فلسفه اش کار ندارم. یک میلیون سودم رو می خوام!

* عمه ام برای خرید یک پلاک طلا برای هدیه تولد رفته طلا فروشی و برای من از مغازه هایی می گه که در اونها بازار خرید سکه حسابی داغه و همینجوری مشتری می ره و میاد!

* رفتم سوپر مارکت و یه بسته چای کیسه ای ترکیه ای می بینم که چند ماه پیش خریده بودم و خیلی خوشم اومده بود. چای ترش بود با طعم شاتوت و تمشک و اینا! اون موقع حدود 5 تومن بود. یک دفعه یادم میفته که باید دوباره قیمتش رو سوال کنم. قیمت جدیدش شده نه و پونصد!!! درحالی که بسته چای رو کنار می ذارم از فروشنده می پرسم : با اینهمه گرونی اجناس خارجی، حتما فروشتون هم کم شده. می خنده و جواب می ده: با وجود اینکه قیمتها خیلی بالا رفته اما فروشمون بهتر هم شده! چون مردم می ترسن که بازهم گرون تر بشه!

* من از تحلیل های اقتصادی سر در نمیارم. اما فکر می کنم این ولع مردم برای خرید، تاثیر مهمی در دامن زدن به گرونی ها داشته باشه!

 

/ 4 نظر / 4 بازدید
حسين

تاثیر داره اما غیرمستقیم وکمتر از باقی عوامل.. مردم بعضی چیزارو کمترو کمتر میخرن ولی خب قمیتش هنوزم بالاترمیره

مریم

توی اقتصاد بحث "انتظارات" مصرف کننده خیلی عامل تاثیرگذاری روی تورمه و متاسفانه در ایران هم درصد بالایی از مردم براساس شایعات- انتظارات و نگاه گذشته نگر اقتصاد رو پیش بینی میکنن و همینه که به خرید بیشتر هجوم میبرن !!

asal

اگه تونستی با اطمینان خاطر تو این مملکت واسه فردات برنامه بریزی یا سرمایه گذاری کنی، من بهت جایزه میدم!!!!!! راجع به حریص شدن مردم هم کاملاً باهات موافقم.

ساسا

ما هر بلایی سرمون بیاد حقمونه. هر چی گرون میشه با اشتیاق بیشتری میخریم. خدای خیلی از مایحتاج ضروری نیست ولی ما از ترس گرونتر شدن بازهم میخریم. حالا راستش رو بگو، یک ملیون راسته یا نه؟