جشنواره لاله ها

چندسالی بود که اردیبهشت ماه از تلویزیون و رادیو و روزنامه، خبر برگزاری جشنواره لاله ها رو میشنیدم اما هر بار مسائلی پیش میومد که موفق نمی شدم به اونجا سر بزنم تا اینکه امسال تصمیم گرفتم هرجور شده برم و جشنواره لاله ها رو از نزدیک ببینم.

اطلاعیه های جشنواره لاله ها بی نظیر بود.کاشت بیش از 45 نوع لاله از جمله  لاله های وارداتی از کشور هلند، تفاوت چشمگیر جشنواره امسال با سالهای گذشته و ...

جشنواره لاله ها در کیلومتر 54 جاده کرج- چالوس، بخش آسارا، روستای گرماب برگزار می شود. آسارا زادگاه خواننده معروف فریدون آسرایی است. منطقه ای بسیار زیبا در جاده چالوس که به دلیل سردتر بودن هوای اون منطقه، در اریبهشت ماه درخت هاش غرق شکوفه هستن و رودخانه ای که به لطف بارشهای اخیر خروشان و پرآبه. خلاصه اینکه آسارا اینقدر قشنگه که وسوسه می شین که جشنواره لاله ها رو به کل پیچونده و همونجا چند ساعتی بمونید!

پلاکاردهای جشنواره در تعداد کم و با فاصله بسیار زیاد از هم نصب شدن، برای همین در طول مسیر نگران بودیم که محل جشنواره رو رد کرده باشیم. بعد از  هفت هشت تا تونل به مکانی رسیدیم که از تعداد ماشین های پارک شده و سربازها و فروشنده های گل لاله، متوجه شدیم به مقصد رسیدیم!

تقریبا عکس العمل همه مردم در قبال اون حجم از گل لاله یکسان بود. جلوی در ورودی همه مثل داونه سریال پاورچین می گفتن:مععععععع! بعد از چند ثانیه به خودشون میومدن و دوربین ها رو از غلاف بیرون میاوردن. بعضی با دوربین های حرفه ای و بعضی هم با گوشی موبایل. و تا حد خفه کردن خودشون عکس می گرفتن! بعد از یکی دو ساعت که از عکس اشباع می شدن، تازه یادشون میفتاد که باید از این مناظر با چشم غیر مسلح هم لذت برد! دوربین ها رو غلاف می کردن و بین لاله های خوشرنگ و شاداب قدم می زدن و لذت می بردن.

جشنواره لاله در یک فضای نه چندان بزرگ برگزار شده. اکثر لاله ها به رنگ زرد و قرمز و نارنجی هستن. البته لاله صورتی و بنفش و سفید هم موجوده اما اینقدر تعدادشون کمه و پراکنده قرار گرفتن که به زحمت به چشم میان. گونه های مختلفی از گل لاله کاشته شده بودن. لاله هایی که لبه برگهاشون ریش ریش بود یا لاله های دو رنگ و ... البته برخلاف اطلاعیه ها 45 گونه لاله وجود نداشت و با استناد به صحبتهای نگهبان جشنواره، حدود 10 نوع لاله وجود داشت که همگی ایرانی بودند و خبری از مهمان هلندی بین اونها نبود!

مسیر تعبیه شده برای حرکت بازدیدکنندگان بسیار باریک بود. حالا تصور کنید که این تعداد زیاد بازدیدکننده، همگی می خواستند با لاله ها عکس بگیرند! خلاصه اینکه ملت از سر و کول هم بالا می رفتن و قدم از قدم که بر می داشتی یه نفر ازت خواهش می کرد که ازش عکس بگیری!

نمی دونم شما ای روزها به پارک کوروش (خیابان شریعتی – بالاتر از سیدخندان) سر زدین یا نه. در این پارک هم انواع و اقسام لاله در طرح ها و رنگ های مختلف کاشته شده. فکر میکنم تنوع لاله های پارک کوروش خیلی بیشتر از جشنواره لاله ها بود! از طرف دیگه، در طراحی محیط یا نحوه کاشتن لاله های جشنواره ذره ای خلاقیت وجود نداشت. انگار که چند کیلو بذر لاله رو همینجوری پاچیده (!) بودن رو زمین! در حالیکه توی همون پارک فسقلی کوروش شهرداری، نهایت سلیقه رو در طراحی محیط و کاشتن لاله های مختلف به کار برده.

حد فاصل محوطه جشنواره و جاده که تقریبا 50 قدم می شد، هفت هشت تا دکه فروش گل بودند که لاله های شاخه بریده یا ریشه دار می فروختند. جالب اینجاست که از سر خیابون تا ته خیابون (همون فاصله 50 قدمی) 100 درصد تورم وجود داشت! هرچی از جشنواره به طرف جاده می یومدی قیمت ها بالاتر و بالاتر می رفت!

خب، ظاهرا این پست خیلی انتقادی شد! ولی هر چقدر هم که ما بی سلیقگی به خرج بدیم چیزی از زیبایی گل لاله با رنگ های براق و درخشانش کم نمی شه! بنابراین اکیدا توصیه می کنم که اگر نمایشگاه کتاب به شما مجال داد حتما سری به آسارای زیبا و جشنواره لاله ها بزنید که دو هفته بیشتر فرصت ندارید.

 

/ 0 نظر / 28 بازدید