خودخواهی

حدود یک ماه پیش برای یک مصاحبه شغلی به شرکتی رفتم که دوستم یکی از مدیرانش بود. راستش نه از شرکت خوشم اومد, نه از کارکنانش, نه از نوع کارش, نه از ساعت کاریش, نه از مسیرش و ... خلاصه اینکه تصمیم گرفتم به دوستم بگم که به مدیرعاملشون اعلام کنه  تمایلی برای همکاری ندارم. یکدفعه یاد "ش" افتادم. ش یکی از همکلاسی های دوره فوق لیسانسم بود که دلش می خواست بره سر کار, و البته برای رسیدن به این خواسته اش تلاش و جستجوی زیادی نمی کرد و معتقد بود که کار نیست! به نظرم رسید که ویژگی های این شغل به خلق و خو و شخصیت ش می خوره و با وجود اینکه برای من چندان دلچسب نیست اما برای اون مورد خوبی حساب می شه.

با ش تماس گرفتم و شرایط کار رو بهش گفتم. خیلی خوشحال شد و گفت که تمامی شرایط رو قبول می کنه و کلی هم ازم تشکر کرد. من هم خیلی خوشحال بودم از اینکه می تونم کار به این بزرگی انجام بدم و برای یک آدم بیکار, شغلی فراهم کنم. بنابراین رزومه  ش رو برای دوستم فرستادم و تا تونستم ازش تعریف کردم و سعی کردم دوستم رو متقاعد کنم که ش بهترین فردیه که می تونه این شغل رو برعهده بگیره. البته در نهایت فعالیت های خیرخواهانه من به سرانجام نرسید و ش در شرکت استخدام نشد.

خب, تا اینجا هر کسی ممکنه با خودش بگه, به به, غزاله چه دختر خوبیه که به دنبال حل مشکل و رفع گرفتاری دوستشه و برای باز شدن گرهی از کار بندگان خدا اینهمه وقت و انرژی می ذاره و خدا خیرش بده و از اینجور حرفا!

اما راستش رو بخواین, من در تمام مدتی که داشتم با دوستم بحث می کردم که ش رو قبول کنن, نه به فکر ش و مشکلش بودم و نه به فکر رضای خدا! فقط و فقط به فکر خودم بودم! داشتم با خودم فکر می کردم که اگه من واسطه بشم و برای یه آدم بیکار شغلی فراهم کنم, خدا به پاس این کار خیراندیشانه (شبیه تبلیغ حساب قرض الحسنه بانک ها شد) یه کار خوب هم برای من جور می کنه تا بتونم شغلم رو عوض کنم و راضی و خوشحال باشم!!!

وقتی یه کم بیشتر فکر کردم, دیدم که هر وقت یه کار خوبی کردم, نیتم خالص نبوده, پشتش یه خودخواهی بوده, یعنی توقع داشتم که خدا برام جبران کنه. درست مثل بچه هایی که برای معلم ها خودشیرینی می کنن و انتظار دارن که معلم هم توی نمره دادن بهشون عنایت ویژه ای داشته باشه!

خب, راستش من فکر نمی کنم این خودشیرینی کردن برای خدا, خیلی هم کار بدی باشه. به هر حال یه جور تلاشه برای برای جلب رضایت و توجه خدا! اما بالاخره از ارزش کار خیر کاسته می شه. چون خالص برای خدا نبوده. از طرف دیگه, این طرز فکر می شه شبیه سریال کلید اسرار! یعنی توقع داشته باشیم هر کار خوب یا بدی که انجام میدیم, سریع و به تابلو ترین شکل ممکن نتیجه اش رو توی زندگی مون ببینیم. در صورتیکه معمولا اینجور نمی شه.

همه این ها زمانی به ذهنم رسید که داشتم راجع به موضوع دو پست قبل فکر می کردم. همین که ش آزمون استخدامی رو قبول شده بود و من نه و به همین خاطر خیلی ناراحت بودم. توی ناراحتی از خودم پرسیدم: تو اگه واقعا دلت می خواست ش بره سر کار و از این روحیه کسل و افسرده نجات پیدا کنه, چرا الان ناراحتی؟!

شما چطور فکر می کنید؟ از این حسابگری ها توی کارهای خیرتون دارید؟ فکر می کنید که خودشیرینی برای خدا کار خوبیه یا بد؟ دوست دارم نظرتون رو بدونم, پس از کامنت گذاشتن دریغ نکنید!

/ 9 نظر / 4 بازدید
ساناز

سلام دوست عزيز جالب نوشته بوديد من كه خوشمم اومد!

فرزانه

این عکس بسیار گویاست فانوس دست گرفتی تا راهت رو روشن کنی کم کم که جلوتر میری به ابزارهای تخصصی نیاز پیدا میکنی مثل چراغ قوه و میکر.سکوپ های اساسی به نظر من خوب داری رد یابی میکنی با همین فرمون برو موفق باشی

حسين

به صرف اينكه يه نفر اينو بگه " اگه من واسطه خير بشم خداهم امورات منو بخير ميكنه " نميشه گفت حرف يا انتظار غلطيه . بايد ديد از زبان چه كسي و با چه جهان بيني اين حرف بيان ميشه . بايد ديد توي كدوم مرحله از سفر قهرماني داره اين حرفو ميزنه . همين جمله يا مثلا اينكه " خدا بزرگه " رو توي سفرقهرماني در نظر بگير كه معاني مختلفي رو ميده . اگه از زبان كودك معصوم بيان بشه ادم ميفهمه خب اميد نابخردانه داره . اگه جادوگر بگه مطمئن ميشه يه راهي اون پشت مشتا پيدا ميشه ، اگه حاكم بگه ......

حسين

خب اين خيلي خوبه كه ادم از خدا يا بنده اش توقعي نداشته باشه و فقط براي رضاي خدا كار كنه ولي اعتقاد و ايمان ما توي اين سن و اين مرحله از سفر زندگي اقتضا ميكنه كه براي بعضي چيزاي خاصش كار خيري انجام بديم و كمي توقع خيركلي هم داشته باشم و البته باعث ضرر كسي هم نميشه ، شما همينكه بجاي پاي دوستت دستش رو ميگيري خودش يه دنيا ارزش داره . توي سفر كه به رشد و كمال نزديك ميشي سطح توقعات از خدا ومردم كم ميشه و رضايتش رو مطلبي ،‌ چطوري ؟؟ الان خيلي راحت از مدادرنگي دوران كودكيت ميگذري و چشم داشتي به برگشتش نداري ولي خب فعلا كار برات چيز تقريبا حياتي هست ... فردا كه توي كار رشد كردي يا كارخوب پيدا كردي بازم ادمهارو براي كاراي مناسب معرفي ميكني و ديگه بفكر جبرانش براي كار خودت نيستي

حسين

يه مثال از حسابگري هاي وبلاگي : اولا كه هر پستي ميديدم حتما كامنت ميدادم حتي با يه گل [گل] ، به اين اميد كه طرفم بياد توي وبلاگم و كامنت بده [لبخند] ولي الان ديگه براي هر پست كامنت نميدم و حسابگري هم ندارم . جالبش اينجاست هم پستها قشنگتر شده و هم من حسابگري ندارم ( البته براي بعضي پستا سه تا كامنت ميدم و توقعي هم ندارم ، باور كن توقع ندارم [لبخند] پانشي بيايي !!!)

برباد

خیلی سخته که ادمیزاد برای اینجور دوگانکیها جواب وراه حلی پیدا کنه. احتمالا همه برای کاری که به نظرشون خیر میرسه از خدا احساس طلب میکنند. نبایدم خیلی نگرانش بود بالاخره خود خدا میدونه چه چیز کوفتی افریده و چه اخلاقای گندی داره. پس جای نگرانی نداره فقط باید مواظب بود که از حد خارج نشه مثلا توسط همین نفس لوامه ای که تو داری که ظاهرا مصداق همون کسیه که میگن: انکس که نداند وبداند که نداند؛ و ایشون که از قضا بیشتر انسانها احتمالا باید از این دست باشند : لنگان خرک خویش به مقصد برساند. مثل من مثل تو مثل حاج اقا فلانیو حاج خانوم بهمانیو غیر حاج اقا وبی ریشو با ریش. به شرطی که یادمون نره ما اونی هستیم که نمیدونیم.

page12

سلام اتفاقی اینجا رو در کامنتی برای دکتر شیری پیدا کردم و از خوندن این چند تا پست اخیر کلی لذت بردم. شما که شاغل هستید که! لطفا قدر کارتون رو بدونید. ضمن اینکه واقعیت خیلی از ماها در انجام کار خیر همینه. [لبخند]

ساسا

همین که کار خیر میکنی کلی میارزه.

مریم

به نظرم اشکالی نداره گاهی هم بعد یه کار خیر یه نگاه به اون بالا بندازیم ببینیم حالا خدا - از منظر بالاتر- چی برامون داره. بالاخره زنجیره ی کمال هم از یه جایی شروع میشه دیگه !! همین که به خودمون میگیم باید خالصتر از این باشیم ینی وارد زنجیره هم کمال شدی. شاد باشی