مدرک و کشک و کوفت

رفته بودم به اتاق رئیس تا درمورد ارتقا سمت شغلیم صحبت کنم. حرف عجیب و غریبی نبود. از همون روز اول هم قرار بود با سمت کارشناس کار کنم. اینطوری حق مدرک فوق لیسانسم رو می گرفتم و حقوقم به میزان قابل توجهی بالا می رفت.

رئیسم گفت که اداره مدرک فوق لیسانس من رو قبول نمی کنه. دلیلش هم اینه که نمی خواد حقوق و مزایای فوق لیسانس رو به من بده. بعله، برای ما پول ندارن اما بعضی جاها .... خلاصه این که ملاک مدرک لیسانس است و به طور کلی لیسانس الکی از یه دانشگاه ضیغی با ارزش تر است از مدرک دکترای دانشگاه شریف! (حالا ما که دکترا از شریف نداریم اما واسه همین فوق لیسانس از دانشگاه سراسری پوستمون کنده شده)

رئیسم گفت که باید صبر کنم تا سازمانمون خصوصی بشه. من گفتم که معلوم نیست بعد از خصوصی شدن اوضاع به نفع من تغییر کنه. رئیس گفت به هرحال بعد از خصوصی شدن، قضیه "مدرک و کشک و کوفت" برای همه حل می شه! یا همه رو دیپلم حساب می کنن یا مدرک همه رو قبول می کنن.

رئیس یک بار دیگه هم  عبارت "مدرک و کشک و کوفت" رو در صحبت هاش به کار برد. خیلی تعجب کردم! اصلا عصبانی نبود و خیلی هم منطقی و آروم صحبت می کرد. من هم که درخواست غیرعادی نداشتم. خودش هم آدم تحصیل کرده ایه و لیسانس از شهید بهشتی داره پس احتمال پدرکشتگی داشتن با افراد تحصیل کرده هم منتفیه!

شاید بعد از سال ها کار کردن در اداره، به این نتیجه رسیده که اینجا مدرک تحصیلی معادل کشک و کوفته و این مطلب در ضمیر ناخودآگاهش نهادینه شده و کلا همیشه به دنبال کلمه مدرک، عبارت کشک و کوفت رو هم به طور غیر ارادی تکرار می کنه!

در نهایت به من پیشنهاد داد که برای کنکور لیسانس ثبت نام کنم. این خنده دار ترین حرفی بود که من تا به حال شنیده بودم! به رئیس گفتم اینکه کسی بخواد بعد از گرفتن فوق لیسانس یه رشته ای بره و لیسانسش رو بگیره فقط و فقط می تونه یه جوک باشه! رئیس هم که به اوج حماقت نهفته در کلام خودش پی برد منو به صبر پیشه کردن تا زمان خصوصی سازی دعوت کرد!

من برای تغییر رشته دادن در کنکور فوق لیسانس، قبول شدن و حتی دو سال دوره ارشد خیلی هزینه دادم. خیلی بیشتر از اون چیزی که باید. امیدوارم که نتیجه این همه زحمت معادل کشک و کوفت نباشه!

/ 15 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میترا

من یک میلیون و دویست هزار تومن پول واسه قبولی تو کنکور ارشد خرج کردم تاحالا . چون با مدرک لیسانس ادبیات انگلیسی هر جا رفتم گفتن بیا بشو منشی و مسئول دفتر!!! حالا تغییر رشته دادم. به امید یه شغل بهتر. اما الان که یک هفته به کنکور مونده احساس می کنم روزانه قبول نمی شم یعنی اونورم باید پول بدم بعد از قبولی. آخرم دوباره بگن بیا بشو همون مسئول دفتر[خنده] خیلی خرم من.

اتوسا

سلام خیلی دردناک بود من تازه لیسانسم رو گرفتم و دنبال کار میگردم همین جوریش خیلی نگرانم این مطلب و امثالش منو نگرانتر میکنه موفق باشید

اتوسا

سلام خیلی دردناک بود من تازه لیسانسم رو گرفتم و دنبال کار میگردم همین جوریش خیلی نگرانم این مطلب و امثالش منو نگرانتر میکنه موفق باشید

سمیرا

اول ارشد گرفتی یا اول استخدام شدی؟اگه اول استخدام شدی اداره که ضمانت نداده ردیف برا فوق ایسانس داشته باشه تو اداره ها مه انصافا کار تخصص کم داریم بیشترشو میدن بخش خصوصی مهم اینه ثانیا صرفا برای ارتقا شغل ارشد خوندن جالب نیست

جیکو

چه دردناک![دلشکسته]

گاندلف

آخی... خب محل کارو نمیشه عوض کرد؟

میترا

سلام من تو یه شرکت خصوصی کار میکنم. دانشجوی ارشدم. رشته و دانشگاه بماند، نقشه کش داریم حقوقش از من بیشتره! حالا سابقه اش هم بیشتر نیست بگیم نون سنواتشو میخوره، ولی مهم کاریه که ارائه میده. تقاضای بازار کار فعلاً برای اون بیشتره تا من که نمیخوام کار روتین انجام بدم همش. نا امید نشو، مدرک شاید تا یه جائی مهم باشه، بقیه اش توانائی خودته. توانائیتو نشون بده! پیشنهاد می کنم ببین اونا چی میخوان، چی لازم دارن؟ قبل از اینکه تقاضا کنن انجامش بده. اینطوری راحتتر پیشرفت می کنی. موفق باشی:)

زینب

چقدر می فهممتون منم فوق لیسانسم. منم هزینه های مالی و روحی زیاد دادم تا مثلا از دانشگاه تهران مدرکی بگیرم که پس فردا شرایط استخدامم بهتر باشه. الان دو ساله تو خونه نشستم!! مدتی تو شهرداری کار می کردم، حقوق کارگر فضای سبزش از من بیشتر بود!! احساس کردم شانم زیر سوال رفته، روحم خط خطی شده، خودم اومدم بیرون تو ایران خودرو هم با مدرک لیسانس و فوق لیسانس نیرو نمی گیرن! چون حقوق و مزایاش سر به فلک میکشه خانه از پای بست ویران است

یه آدم

خب هی گفتیم بهتون نرید جون بکنید واسه همین بود که الان سرخورده نشید دیگه! یه مدرک فنی حرفه ای آزاد همین کارو براتون می کرد! والا به خدا!!! با این نوناشون!

یه آدم

خب هی گفتیم بهتون نرید جون بکنید واسه همین بود که الان سرخورده نشید دیگه! یه مدرک فنی حرفه ای آزاد همین کارو براتون می کرد! والا به خدا!!! با این نوناشون!